Uczciliśmy Dzień Godności

dzien-godnosci
W poniedziałek, 27 maja 2013 roku tuż po godzinie trzynastej  spod żarowskiego gimnazjum wyruszył już po raz piąty pochód z okazji Żarowskiego Dnia Godności osób niepełnosprawnych.

Wśród licznie przybyłych w uroczystości udział wzięły władze miasta z Burmistrzem Miasta Żarów Leszkiem Michalakiem, Zastępcą Burmistrza Grzegorzem Osieckim, Sekretarz Gminy Sylwią Pawlik i  Przewodniczącym Rady Miejskiej w Żarowie Tadeuszem Pudlikiem na czele, Radni Rady  Miejskiej w Żarowie: Maria Tomaszewska, Tadeusz Dalgiewicz, Dyrektorzy szkół: Helena Słowik, Anna Zoła, pracownicy żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Centrum Kultury i Sportu, pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów wraz z Dyrektorem Stanisławą Biernacką. Razem z Uczestnikami terapii zajęciowej z Mokrzeszowa ramię w ramię  szli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, zespół Żarowianie, zespół Senyor–rici , dzieci z Kalna, Wierzbnej i licznie przybyli  mieszkańcy Żarowa. Uczestnicy z balonami w barwach naszej gminy oraz hasłami nawiązującymi do godnego życia i poszanowania dla ludzkiej godności przemaszerowali chodnikami Żarowa pod Nefryt, gdzie odbyła się część artystyczna.

Dzień Godności otworzył Burmistrz Leszek Michalak, który przypomniał przybyłym co jest celem takich wydarzeń, dziękując jednocześnie za bycie razem w tak ważnym momencie. Nad oprawą artystyczną czuwał niezawodny Ryszard Dykcik, który odsłaniał talenty poszczególnych artystów. Byliśmy świadkami odśpiewanych pięknie lirycznych utworów, recytowanych wierszy, tanecznych układów oraz brawurowej gry aktorskiej uczestników tego radosnego wydarzenia. W tym dniu mimo pochmurnego nieba nie zabrakło wzruszeń, tańca integracyjnego, radosnego nastoju i tego najważniejszego- słońca w sercach. Nie zabrakło także nowych znajomości, cukierków, świeżych bułeczek ofiarowanych przez Pana Kazimierza Kozłowskiego- Radnego Rady Miejskiej w Żarowie i właściciela piekarni Jutrzenka, ulotek definiujących godność wyobrażeniami dzieci oraz rozmowy o godności.

W życiu mniej sprawni bywamy absolutnie wszyscy. Właśnie dlatego tak ważna jest zwykła ludzka solidarność i poczucie, iż najbardziej niezawodną „podpórką” w trudniejszych momentach naszego życia jest drugi człowiek. Dobry człowiek. Jeżeli chodzi o definicję godności inspirowaną wyobraźnią dzieci nasuwa się jedna: „godność to coś czego nie widać, a każdy ją ma. Masz ją Ty i mam ją Ja. Godność to dobro, szacunek dla siebie i drugiego człowieka, to nie zakładanie masek, to poczucie własnej wartości”. A ten majowy dzień jest naszym żarowskim hołdem dla ludzkiej godności.

Serdeczne podziękowania składamy współorganizatorom Żarowskiego Dnia Godności: Gminnemu Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, szczególnie Panu Ryszardowi Dykcikowi, Panu Zbigniewowi Furtak i Panu Ryszardowi Fidler, zespołowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie: Paniom Marcie Plizga, Natalii Wolskiej i Małgorzacie Witko. Wielkie słowa uznania i podziękowania za wsparcie należą się także Panu Kazimierzowi Kozłowskiemu, Spółdzielni Socjalnej „Raz, Dwa, Trzy”, dyrektorom, nauczycielom, dzieciom, młodzieży za wspaniałe uczestnictwo, artystom za talent i dzielenie się nim, Pani Ewie Wołek, Pani Katarzynie Kondratowicz za niezawodność. Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy do przyjaciół z WTZ z Mokrzeszowa oraz kierownictwu i wychowawcom za to, że zawsze możemy na Was liczyć i gościć Was w naszej gminie- gminie przyjaznej osobom niepełnosprawnym.

Anita Denes-Ziemkiewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*