„Gdzie jesteś tato?”, „Na zdrowie”…

turniej2013
10 października 2013 r. w sali widowiskowo – sportowej przy Szkole Podstawowej w Żarowie odbył się finał XIII Żarowskiego Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie.

Celem turnieju jest przede wszystkim:
1. Zapoznanie dzieci i młodzieży z zagrożeniami życia codziennego.
2. Kształtowanie zachowań minimalizujących lub chroniących przed negatywnym oddziaływaniem substancji psychoaktywnych.
3. Przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu uzależnień od substancji psychoaktywnych, prewencji,  bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W części oficjalnej koordynator turnieju Marta Plizga powitała przybyłych gości, a wśród nich: gospodarza Gminy Pana Leszka Michalaka, Kierownika OPS Panią Anitę Denes – Ziemkiewicz, przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Żarowie Pana Michała Domańskiego, pielęgniarki szkolne Panie Wandę Kolankowską i Janinę Adamczyk, dyrektorów szkół – Panią Helenę Słowik oraz Pana Romana Koniecznego, szkolnych koordynatorów turnieju oraz szkolnych promotorów życia artystycznego.

turniej2013-2

Nowością tegorocznego finału była prezentacja scenek profilaktycznych z udziałem dzieci. Wśród pomysłów przekazu profilaktycznego nie zabrakło tematyki uzależnień, ekologii oraz promocji zdrowia. Tytuły scenek również były nietuzinkowe: „Gdzie jesteś tato” autorstwa Szkoły Podstawowej w Mrowinach, „Był sobie człowiek” – Szkoły Podstawowej w Zastrużu, „Dbamy o porządek” – Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, „Na zdrowie” – Szkoły Podstawowej w Żarowie oraz „Moje wartości” autorstwa uczniów  z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.

Gra aktorska była tak perfekcyjna, że komisja zdecydowała, że wszyscy artyści w nagrodę pojadą na wycieczkę, natomiast laureatami scenek profilaktycznych zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mrowinach. Komisję oprócz przekazu edukacyjnego poruszyły życzenia, które przekazujemy wszystkim mieszkańcom: „życzymy aby Wasze serca zrobiły krok ku dobremu”.

Po podsumowaniu wyników, przyszedł czas na wręczenie nagród uczestnikom XIII Żarowskiego Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie. Wszystkie osoby otrzymały nagrody rzeczowe w postaci: krzesełek, koca, długopisu, przybornika, plecaków, torb sportowych, zestawu badmintona lub zestawu plastycznego. Zwycięzcą tegorocznego finału została Szkoła Podstawowa w Żarowie , i tak kolejno drugie miejsce ex aequo: Szkoła Podstawowa w Zastrużu i Szkoła Podstawowa w Imbramowicach, trzecie: Szkoła Podstawowa w Mrowinach, natomiast na czwartym miejscu uplasowało się Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.

W naszym turnieju profilaktycznym ważniejsze od zajętego miejsca jest promowanie postaw prozdrowotnych oraz dobra zabawa, której na pewno nie zabrakło. Dla organizatorów wszyscy uczestnicy turnieju są zwycięzcami, albowiem ciężko i intensywnie pracowali na swój sukces przez kilka miesięcy. Nagrodę główną Burmistrza Miasta Żarów– rower otrzymała Kinga Borowska ze Szkoły Podstawowej w Mrowinach.

Turniej jest możliwy do realizacji dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, bez których turniejowe zmagania nie udałyby się.  Przez wiele miesięcy uczniowie przygotowywani byli przez: pielęgniarki szkolne, psychoterapeutę, policjantów, strażaków, szkolnych koordynatorów i animatorów życia artystycznego, którym dziś mówimy serdeczne „dziękuję”. Podziękowania również kierujemy do pań czuwających nad Kalendarzem Ucznia – Pani Iwony Nieradki i Pani Małgorzaty Świtoń. Nad prawidłowym przebiegiem półfinałów szkolnych tj. testu wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie pomocy przedmedycznej czuwała komisja w składzie: Wanda Kolankowska, Janina Adamczyk, Anita Denes – Ziemkiewicz, Marta Plizga, Michał Domański.

Nagroda niespodzianka oraz pozostałe nagrody rzeczowe ufundowane zostały z budżetu Gminy Żarów ze środków przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów uzależnień.

Anita Denes – Ziemkiewicz
Marta Plizga

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*